تاریخ اهدای خون به بیش از آنچه که شما تصور می کنید بر می‌گردد و به قرن 17 می رسد. متخصصان پزشکی آن زمان می‌دانستند که خون یک عنصر حیاتی در بدن است و از دست دادن بیش از حد آن می تواند عواقب ناگواری برای بیمار داشته باشد. 

به این ترتیب، آزمایش شروع شد و نسل جدیدی از قهرمانان متولد شدند که خون خود را به اشتراک می گذاشتند تا دیگران زنده بمانند. اهداکنندگان خون هر روز برای نجات جان دیگران از جان خود می‌گذرند ،تا قربانیان تصادف و کسانی که برای عمل جراحی نیاز به تزریق خون دارند زنده بمانند.

تاریخچه روز جهانی اهدای خون

اولین تزریق خون با استفاده از علم ضعیفی انجام شد و نتایج نسبتاً غم انگیزی را برای بیماران به همراه داشت. ریچارد لور (Richard Lower) اولین کسی بود که حیوانات و گردش خون را مورد بررسی قرار داد و راهی برای جلوگیری از لخته شدن خون پیدا کرد. 

وقتی که او بر روی حیوانات کار می‌کرد، توانست خون یک سگ متوسط را تخلیه کند و سپس خون یک ماستیف (سگی از نژاد بزرگ و قوی با گوش های افتاده و لب های آویزان) بزرگ را به حیوان کوچکتر انتقال دهد. هر دو سگ بدون هیچ عارضه بدی بهبود یافتند.

برای مطالعه

نويد نور؛ بارقه امید برای بيماران هموفيلی

بنابراین ، او به دلیل تلاش‌های خود شهرت قابل توجهی پیدا کرد و از او خواسته شد که در مورد این روش صحبت کند و به انجمن سلطنتی  (Royal Society) آموزش دهد. در آن زمان باورهای عجیب و غریبی در مورد خون وجود داشت و اولین تزریق انسان شامل انتقال خون گوسفند به بیمار مبتلا به جنون خفیف بود.

تصور می‌شد که شاید خون موجودی بسیار ملایم به عنوان بره به آرامش جنون او کمک کند. عمل انتقال خون حیوانات به بیماران توسط مقامات آن زمان که به شدت خرافاتی و از نظر اخلاقی سخت گیر بودند، زیر سوال رفت و این عمل، غیرقانونی اعلام و به مدت 150 سال ناپدید شد.

یک متخصص زنان و زایمان بود که در سال 1818 انتقال خون را به فناوری مدرن پزشکی باز گرداند. پس از نجات جان زنی که پس از زایمان به شدت دچار خونریزی شده بود، شروع به انتشار آثار نحوه انجام این کار و مطالعه آن کرد. او در طول زندگی خود ده بار تزریق خون انجام داد که 5 مورد از آن ها جان گیرندگان را نجات داد.

روز جهانی اهدای خون یک کمپین از سازمان بهداشت جهانی (World Health Organization) است. اولین رویداد برای افزایش آگاهی از اهمیت انتقال خون در سال 2012 برگزار شد. از آن زمان ، WHO هر سال رهبری کمپین ها را بر عهده داشت.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می گوید خون نه تنها برای مداخلات فوری؛ بلکه برای درمان‌های برنامه‌ریزی شده نیز یک منبع ضروری است. جراحان به طور منظم از خون شخص ثالث استفاده می‌کنند تا از سلامت و بقای بیماران خود در طول و بعد از عمل اطمینان حاصل کنند. 

خون برای حفظ عملکردهای حیاتی و ارائه کمک در شرایط اورژانسی ضروری است. پزشکان از آن برای کمک به افراد پس از تصادفات رانندگی، درگیری‌های مسلحانه، بلایای طبیعی و مراقبت‌های دوران بارداری استفاده می‌کنند. سیستم‌های پزشکی به طور مداوم به افراد سالمی که مایلند خون خود را برای استفاده در تزریق بیمارستان به بیماران بدهند، نیاز دارند. 

بنابراین، خون یک کالای گرانبها است. بدون افراد داوطلبی که خون خود را به طور منظم اهدا می‌کنند، خدمات بهداشتی متوقف می‌شود. سازمان بهداشت جهانی (WHO)، با این حال، تشخیص داده است که همه کشورها سیستم‌هایی برای جمع آوری مقادیر کافی خون را ندارند. 

در برخی مناطق، مردم می‌خواهند خون بدهند، اما رفت‌وآمد به کلینیک برای آنها عملی نیست. در مناطق دیگر، شهروندان ارزش اهداء خون را درک نمی‌کنند و بنابراین هرگز برای اهداء تلاش نخواهند کرد. بنابراین، روز جهانی اهدای خون یک رویداد سالانه است که مردم را از ضرورت تلاش برای جمع‌آوری خون و نحوه مشارکت آنها مطلع می‌کند.

با این حال، روز جهانی اهدای خون فقط بر حضور بیشتر داوطلبان تمرکز نمی‌کند. بلکه برای بهبود روش‌های جمع‌آوری و تحویل آن کار می‌کند. گرفتن خون از اهداکننده و انتقال آن به بیمار یک فرآیند پیچیده است. پزشکان باید به بهداشت و گروه خونی توجه داشته باشند.

برای مثال مواردی مانند مکان‌هایی که سیستم‌های بهداشتی هنوز در حال توسعه هستند، دشوار است. بنابراین، این روز به همان اندازه که در مورد گسترش پروتکل‌های پیشرفته آگاهی می‌دهد، به تشویق مردم برای اهدا نیز کمک می‌کند.

بنابراین، روز جهانی اهدای خون، سخت‌کوشی و جسارت متخصصان پزشکی پیشگام را گرامی می‌دارد و تلاش‌هایی را که برای توسعه فناوری‌ای که امروزه جان بسیاری از افراد را نجات می‌دهد، به رسمیت می‌شناسند.

بزرگداشت روز جهانی اهدای خون

بهترین راه برای گرامیداشت روز جهانی اهدای خون این است که خون بدهید.! نیاز شدیدی به خون از همه نوع گروه خونی وجود دارد و به ندرت مقدار کافی از آن در دسترس است. هر از گاهی یک مشارکت ساده به نجات جان افراد کمک می‌کند ، بنابراین به آنجا بروید و کمک کنید!

بیشتر بخوانید

 بند 10 وزارت بهداشت؛ قانون نظارت بر خیریه‌های حوزه سلامت

یافتن یک کلینیک در محله خود به طرز شگفت آوری آسان است. معمولاً تیم های پزشکی اتاق های اهدا خون را فراهم می‌کنند که در آن می‌توانید با داوطلبان دیگر خون بدهید. قبل از اهداء ، باید تست بدهید تا ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر. 

پس از آن، یک پرستار خون شما را آزمایش می‌کند تا مطمئن شود که خروج مقدار زیادی خون برای شما بی‌خطر باشد. سپس، آنها یک سوزن را در دست شما قرار می‌دهند و تقریباً به اندازه یک پیمانه خون بر می‌دارند. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید خون بدهید ، این مانع از شرکت شما در روز جهانی اهدای خون نمی‌شود. 

هنوز کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید. به عنوان مثال، می‌توانید این مناسبت را با عوض کردن تصاویر پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود جشن بگیرید و نشان دهید. نمادها و تصاویر می‌توانند تأثیر زیادی داشته باشند.

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که به خون بیشتری احتیاج دارد، می‌توانید از طرف گروه اهدای خون محلی خود بیرون بروید و فعالیت کنید. غالباً پخش بروشور به درب خانه افراد محلی می‌تواند مردم را تشویق به حضور کند.
بنابراین، روز جهانی اهدای خون یکی از مهم‌ترین رویدادهای بهداشت عمومی در تقویم است. این کار سخت کوشی پیشگامان اولیه انتقال خون را تأیید می‌کند و مردم را تشویق می‌کند که بروند و خون بدهند!

منبع: وبسایت daysoftheyear