امروز، روز زمین را جشن می­‌گیریم! بازیابی سیاره زمین و نجات خود و محیط زیست امری اجباری است. ما گاهی زمین و محیط زیست و اهمیت آن‌ها برای خود را فراموش می­‌کنیم. زمین اساساً برای ما همانند یک محافظ است، اما برای اینکه احساس امنیت کنیم، ما نیز باید از آن محافظت نماییم. این کار، هرگز آسان نیست و مطمئناً تعهد به همه انسان‌­ها است، اما ما نیاز به حفظ شیوه­‌ای پایدار از یک زندگی سالم داریم.

تصور کنید کشور شما تمیز، طبیعی، ایمن و سرسبز است. همه این­‌ها به خودی خود اتفاق نمی‌­افتد، و ما باید از عواقب آنچه می­‌تواند و نمی­‌تواند رخ دهد، آگاه باشیم. برای نجات خود، زمین را نجات دهید. روز زمین یک یادآور ضروری برای جشن گرفتن و حفاظت از فضای سبز، دریاها، حیوانات و تمام چیزهایی است که در اطراف ما قرار دارد و این سیاره زیبا را تشکیل می­‌دهد! در ادامه، ابتکارات اجرا شده در خاورمیانه و آنچه در آینده برای نجات سیاره آبی ما در نظر گرفته خواهد شد، را بررسی می نماییم! 

روز زمین مبارک!

برای مطالعه :

به کنش داوطلبانه بیاندیشیم.!!

1. کاشت نهال در اردن

ماه گذشته، اردنی‌­ها در یکی از تپه‌­های بایر الجون گرد هم آمدند و با هم به کاشت نهال اکالیپتوس و خرنوب پرداختند. این تلاش، بخشی از ابتکار سرزمین شام برای کاشت 10 میلیون درخت طی 10 سال است. 

تنها 1 درصد از سرزمین عربستان از جنگل­ تشکیل شده است و یک سال در میان، این گنجینه ملی با آتش‌­سوزی­‌هایی که اغلب به خاطر بی­‌احتیاطی­‌هایی ناشی از کباب‌­پزی یا سیگا­رهای روشن دور ریخته شده ایجاد می‌­شود، از بین می‌­رود. به گفته وزارت کشاورزی اردن، تنها در سال 2020، 499 مورد آتش­‌سوزی در مناطق جنگلی رخ داده است. 

2. حیات درختان در مصر 

مردم نگران ادامه حیات درختان در مصر هستند. به گزارش اهرام آنلاین، یکی از شهروندان ساکن در منطقه آگوزا با شنیدن صدای اره از خواب بیدار شد و متوجه شد که شخصی در حال قطع درختی عظیم است.
دلیل بریدن درخت این بود یک شاخه درخت روی یک خودرو سقوط کرده بود و بدین دلیل یکی از اهالی شکایت کرده بود. چندین نفر اعلام کردند که راه­‌حل منطقی این است که درخت را هرس کنیم نه اینکه آن را قطع کنیم.

3. هیدروژن سبز در خاورمیانه

دولت­‌ها و نهادهای خاورمیانه از انرژی‌­های تجدیدپذیر استقبال می­کنند. اما زمانی­‌که آنها از پتانسیل عظیم منابعی مانند خورشید و باد در منطقه استفاده می­کنند، با مانع بزرگی برای ادغام منبع برق در شبکه­‌های موجود روبرو می­‌شوند که عموماً برای تولید برق پایدار سنتی طراحی شده‌­اند.

از سوی دیگر، دولت‌­ها از انرژی پایدار در صنایعی مانند تولید و حمل و نقل استفاده می­کنند. هیدروژن تمیز همچنین می­‌تواند به حل چالش‌های حمل و نقل بدون کربن کمک کند، زیرا خودروهای پیل سوختی از هیدروژن تغذیه می­‌کنند و فقط آب را به عنوان ضایعات، خارج می­‌نمایند.

این خودروها می­‌توانند مخازن هیدروژن خود را تنها در چند دقیقه پر کنند، در حالی که مدت زمان شارژ باتری خودروهای برقی بسیار طولانی‌­تر است. قدرت هیدروژن نیز برای حمل و نقل سنگین بسیار ایده‌­آل است زیرا محدوده­‌های طولانی‌­تری را نسبت به خودروهایی که منحصراً با باتری کار می­‌کنند، ارائه می‌­دهد.

4. مبارزه عربستان و مصر با انتشار کربن

مصر هدف خود را کمک موثر به عربستان سعودی برای تصویب و اجرای طرح سبز در خاورمیانه اعلام کرد که به فعالیت‌­های طبیعی در منطقه کمک می­‌کند. عربستان سعودی با اجرای طرح­‌های سبز و خاورمیانه، به تعهدات خود برای دستیابی به آینده­‌ای محتمل تأکید کرد. بن سلمان گفت فعالیت­‌هایی جهت اجرای برنامه‌­های متنوع و مفیدی در نظر گرفته شده است که فراورده‌­های فرعی سوخت­‌های فسیلی را تا 60 درصد در منطقه کاهش می­‌دهد و 50 بیلیون درخت را در بزرگترین پروژه جنگل­‌کاری کره زمین کاشته است.

بیشتر بخوانید :

فعالیت‌های نیکوکاران در گروه‌های جهادی سیستان‌وبلوچستان

5. عربستان سعودی و لاین

لاین، رویکردی است که قبلا هرگز در مورد شهرنشینی دیده نشده است، شهری با خدمات جدید که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌­شود؛ یک گردش 170 کیلومتری در زندگی شهری با حفاظت از طبیعت و ایجاد زیست­ پذیری بی‌نظیر در کره زمین.

6. پارک خورشیدی دبی

پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم در دبی بزرگترین پارک خورشیدی تک سایت در جهان است که بر اساس مدل تولید کننده مستقل برق (IPP) طراحی شده است. پروژه‌ای که سالانه چندین تن انتشار کربن را کاهش خواهد داد. 

7. نمایشگاه

ترا، یک غرفه دائمی در نمایشگاه 2020، به عنوان ساختمان انرژی صفر و آب صفر طراحی شده است. تمام پانل­‌ها با هم فضا و ظرفیت شارژ بیش از 900000 تلفن را خواهند داشت و آینده‌­ای پایدار در دنیای طبیعی ایجاد خواهند کرد. 

ورینیل (VeryNile) که توسط دو استارت­‌آپ مصری تاسیس شده است، اولین اقدام خلاقانه جهت توسعه در مقیاسی وسیع با هدف پاکسازی نیل از زباله و آشغال­‌های درون آن است.
پیام و اهمیت چنین ابتکاری افزایش آگاهی برای پاکسازی رود نیل، در عین محافظت از محیط زیست است و اینکه این دو مورد توام هستند، یادآوری می­‌گردد. 

این ابتکارات برای پاکسازی خیابان‌­ها، گسترش راه­‌حل­‌های سازگار با محیط زیست و موارد دیگر طراحی می­‌شود. در ژانویه 2019، ورینیل یک برنامه آموزش در مورد محیط زیست برای مدارس اجرا کرد تا کودکان 13-8 ساله را تشویق کند که با مسائل زیست محیطی مصر درگیر شوند و به حفاظت متعهد گردند.

ایمن بمانید و به سیاره آبی ما عشق بورزید!