۱۸ آگوست هر سال، از طرف جامعه جهانی‌ و فعالان حقوق حیوانات به حیوانات بی‌ سرپناه اختصاص داده شده است. زندگی‌ حیوانات از جهات زیادی به دلیل دخالت بی‌ رویه انسان در اکو سیستم، بی‌‌مهری نسبت به سایر موجودات کره زمین از سوی انسان و عطش سیری‌ناپذیر او در تمامیت خواهی‌ و سلطه یابی‌، جهل و نادانی‌، و…تغییر یافته و از نظم طبیعی خود خارج شده است

سگ‌ها و گربه‌ها از این رویه بی‌‌نصیب نمانده‌اند و پس از اهلی شدن توسط انسانها در بسیاری از جوامع به حال خود رها شده‌اند و چون کنترلی روی رشد جمعیت آنها نبوده و اقدامی در جهت حل معضل ازدیاد جمعیت آنها به عمل نیامده، به مشکلی‌ بزرگ تبدیل شده اند.

هر روز حیوانات زیادی توسط سازمان‌های خیریه به خاطر سلامتی آن‌ها آزاد می شوند یا در لانه‌هایی قرار می‌گیرند که برای آن‌ها ایجاد شده‌اند. 

فشار زیادی به این سازمان‌ها وارد می‌شود و به دنبال افزایش آگاهی در مورد وضعیت اسفناک حیوانات بی‌خانمان و رها هستند. هدف روز جهانی حیوانات بی خانمان آموزش مردم در مورد رها کردن حیوانات خانگی، حیوانات وحشی و مزایای آن یا عقیم کردن حیوانات اهلی است. 

با روز جهانی نوع دوستی آشنا شوید.!

یکی‌ از اهداف روز جهانی‌ حیوانات بی‌ سر پناه جلب توجه همگانی به این نکته است که جان هیچ حیوانی به این منظور نباید گرفته شود و راهکارهای بهتر و انسانی‌تری برای حل این مساله وجود دارد؛ اما کمک و مشارکت همگانی را طلب می‌کند و قبل از هر چیز باید با آموزش نکات لازم بستر فرهنگی‌ آن آماده شود.

منبع: وبسایت daysoftheyear