15 سپتامبر هر سال مردم سراسر جهان «روز صلح سبز» (Greenpeace Day) را جشن می‌گیرند. این همان روزی است که باید شور و شوق‌تان را برای کمک به بهبود اوضاع کره زمین و محیط زیست بروز دهید.

 تاریخچه روز صلح سبز

«صلح سبز» (Greenpeace) در اصل یک سازمان پویش مردمی برای دفاع از محیط زیست است که طی چند دهه گذشته به یک نهاد مشهور بین‌المللی تبدیل شده است. این سازمان در سال 1971 توسط گروهی متشکل از 17 فعال مقیم ونکوور کانادا در اعتراض به انجام آزمایشات اتمی دریایی در آلاسکا تأسیس شد.

شکل‎‌گیری این سازمان که حاصل همکاری بین آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها بود، آغاز گامی بسیار مهم در مسیر درست بود. از زمان تأسیس تاکنون، «صلح سبز» به یک سازمان غیردولتی (NGO) تبدیل شده که دفاتری را در حداقل 55 کشور دنیا اداره می‌کند؛ از جمله یک گروه هماهنگ‌کننده بین‌المللی که در آمستردام هلند مشغول به فعالیت است.

طی این سال‌ها، صلح سبز در امر مبارزه با جرایم زیست‌محیطی به پیروزی‌های پرشماری دست یافته و سهم بسزایی در زمینه افزایش آگاهی در خصوص انواع مسائل محیط زیست در سراسر جهان داشته است. 

برای مطالعه :

22 ژوئن؛ روز جهانی جنگل‌های بارانی را بشناسید!

این سازمان پیوسته در تلاش برای تحقق چشم‌انداز خود پیرامون جامعه‌ای است که «زمین» را به عنوان یک سیستم پشتیبان حیات ضروری به رسمیت می‌شناسد؛ البته با آگاهی کامل از اینکه "منابع کره زمین نامحدود نیستند و باید از آنها محافظت و مراقبت شود." صلح سبز، پویش‌های مردمی زیادی را ترتیب داده است که از جمله آنها می‌توان به:

 • آموزش عمومی درباره مسائل مختلف نظیر عقب‌نشینی یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی،
 • افزایش آگاهی پیرامون حفاظت از اقیانوس‎‌‌ها و جنگل‎های بارانی،
 • تلاش در جهت خلع سلاح هسته‌ای،

 اشاره کرد. یکی از مجموعه اقدامات منحصربه فردی که سازمان صلح سبز قریب به 50 سال درگیر آن بوده است به «ناوگان کشتی‌رانی صلح سبز» (The Greenpeace Fleet) معروف است. 

این ناوگان از سه کشتی تشکیل شده که با هدف آگاهی‎‌بخشی و مبارزه در جهت عدالت زیست‌محیطی در اقیانوس‌های سراسر جهان تردد می‌کنند. فعالیت‌های مختلف این ناوگان از انجام تحقیقات در مورد تأثیر تغییرات اقلیمی در اقیانوس منجمد شمالی گرفته تا جلوگیری از آزمایشات هسته‌ای در اقیانوس آرام، مستندسازی اطلاعات مربوط به پلاستیک‌ها در آب‌های اقیانوس و کمک‌رسانی بشردوستانه به مردم و جوامعی که زندگی‌شان بر اثر شرایط حاد آب و هوایی ویران شده است را شامل می‌شود.

«گرگور رابرتسون» (Gregor Robertson)، شهردار ونکوور، شخصی بود که برای به رسمیت شناختن تلاش‌های چنین سازمانی (که اکنون 2/9 میلیون عضو دارد)، 15 سپتامبر را روز صلح سبز نامگذاری کرد. در شهر ونکوور واقع در شمال غربی اقیانوس آرام هر ساله جشن‌های مختلفی به مناسبت روز صلح سبز برگزار می‌شود؛ نظیر: 

 • یک جشنواره خانوادگی در فضای آزاد،
 • کاشت درختان،
 • کارگاه‌های آموزشی درباره محیط زیست،
 • انواع فعالیت‌های دیگر با تمرکز بر زمین.

اما مسلماً گرامیداشت این روز به ساکنان ونکوور یا شمال غربی اقیانوس آرام محدود نمی‌شود و در واقع هر فردی در سراسر کره زمین می‌تواند در جشن روز صلح سبز شرکت کند!

روز صلح سبز را چگونه گرامی بداریم

«روز صلح سبز» یک مناسبت فوق‌العاده برای الهام گرفتن از هر کاری است که به نجات و حفظ کره زمین مربوط می‌شود! پیشنهاد می‌شود که ایده‌های جالب زیر را برای شرکت در این روز و گرامیداشت آن امتحان کنید:

 1. درباره اهمیت نجات زمین بیشتر بدانید

برخی افراد حس فوریت محافظت از کره زمین جهت جلوگیری از عواقب مخرب برای ساکنان آینده‌ی این سیاره را درک نمی‌کنند. زمین به عنوان تنها سیاره شناخته‌شده با توانایی حفظ حیات آنگونه که ما می‌دانیم، منابع مورد نیاز برای انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و سایر اشکال زندگی اعم از جاندار یا بی‌جان را ارائه می‌دهد.

در حالیکه فعالیت‌های آسیب‌رسان به کره زمین با سرعت نگران‌کننده‌ای توسط انسان و صنعت صورت می‌گیرد که سبب آلوده شدن منابع آب و هوا، از بین رفتن درختان و از دست رفتن تنوع زیستی می‌شود. در صورت عدم دخالت انسان‌ها‌ ممکن است زمین از نقطه غیرقابل بازگشت عبور کرده و به مکانی غیرقابل زندگی برای نسل‌های آینده تبدیل شود.

2. صدای خود را به گوش دیگران برسانید

روز صلح سبز مربوط به همه افرادی است که از کلام و باورهای خود برای ایجاد تغییر در نحوه مراقبت مردم از زمین استفاده می‌کنند. این یک روز فوق‌العاده برای امضای طومارهایی است که با هدف محافظت از کره زمین و همچنین ترغیب دیگران به انجام این کار طراحی شده‌اند.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با 22 مارس؛ روز جهانی آب

کسانی که می‌خواهند از مسائل و رویدادهای مهم و تأثیرگذار «صلح سبز» بر کره زمین مطلع شوند، می‌توانند با این سازمان تماس بگیرند و یااز طریق ایمیل ارتباط خود را برقرار کنند. همچنین می‌توانید به «جنبش عدالت اقلیم» (Climate Justice Movement) به هم بپیوندید و واقعاً تغییری در دنیای پیرامون خود ایجاد کنید!

3. تغییرات روزمره را برای کمک به زمین انجام دهید

در منزل و بیرون از آن با خاموش کردن لامپ‌های غیرضروری و انداختن بسته‌های خالی سطح خیابان به سطل زباله به ایجاد جامعه‌ای پاک کمک کنید. برای نجات کره زمین اقدامات زیر را نه فقط در روز صلح سبز بلکه در هر روز از زندگی‌تان به کار گیرید:

 • مطمئن شوید که از همه امکانات استفاده مجدد و بازیافت اقلام قبل از دور ریختن آنها استفاده می‌کنید.
 • یک سطل زباله پسماند را در حیاط خلوت نصب کنید تا مقدار زباله‌هایی که به خاک‌چال می‌رسند را به حداقل برسانید و از آن برای کوددهی به باغ استفاده کنید.
 • با کاهش زمان دوش گرفتن در مصرف آب صرفه‌جویی کنید، شیر آب را هنگام مسواک زدن یا اصلاح صورت ببندید، شیر توالت را جهت نشتی بررسی کنید، از آبیاری قطره‌ای برای چمن استفاده کنید و به طور کلی توجه بیشتری به مقدار مصرف آب داشته باشید.
 • هنگام خرید با انتخاب محصولات دوستدار زمین (به ویژه گیاهی و گیاه‌خواری) به نجات زمین کمک کنید و ضمن اجتناب از بسته‌بندی‌های پلاستیکی از کیسه‌های خرید قابل استفاده مجدد بهره گیرید.

4. داوطلبانه با صلح سبز همکاری کنید

به چیزهای بزرگ فکر کنید و داوطلب شدن و کمک به افزایش آگاهی پیرامون مسائل صلح سبز را از نظر بگذرانید. این سازمان به کارکنان داوطلب و پرسنل حقوق‌بگیر با انواع استعدادها و مهارت‌های مختلف از جمله در حوزه ارتباطات، حقوق، مالی، تدارکات، جمع‌آوری کمک‌های مالی و موارد دیگر نیاز دارد. فرصت‌های مختلف و بسیار متنوعی وجود دارد که تقریباً امکان مشارکت را به هر کسی می‌دهد!

5. به صلح سبز کمک مالی کنید

در مورد افرادی که وقت و فرصت داوطلب شدن را ندارند، اهدای کمک‌های مالی می‌تواند یک گزینه مناسب باشد و صلح سبز همواره قدردان کمک‌هایی است که برای حفظ سلامت زمین صورت می‌گیرد. یکی از نکات جالب توجه صلح سبز این است که این سازمان تنها مؤسسه خیریه محیط زیست در دنیاست که هیچ گونه بودجه دولتی یا شرکتی را نمی‌پذیرد.

این بدان معناست که آنها واقعاً مستقل هستند و هرگز تحت تأثیر چیزی جز آنچه به صلاح زمین است، قرار نمی‌گیرند! کمک‌های مالی فردی تنها منبع ارتزاق این سازمان است و بنابراین روز صلح سبز، زمان خوبی برای فکر کردن به چنین کمک‌هایی است!

در نهایت...

اجازه دهید روز صلح سبز به عنوان یک یادآورنده عمل کند، همچنانکه «مارگارت مید» (Margaret Mead) انسان‌شناس، زمانی گفته بود: 

"هرگز تردید نکنید که ... گروهی از شهروندان متعهد می‌توانند جهان را تغییر دهند. در واقع، این تنها چیزی است که تاکنون وجود داشته است."

منبع: وبسایت daysoftheyear