اغلب ما هر روزه پس از مراجعه به فروشگاه های خرده‌فروشی، از کیسه‌های پلاستیکی نازکی که در اختیارمان قرار می‌دهند، استفاده می‌کنیم. فرقی ندارد، برای خرید مواد غذایی و یا حتی جدیدترین برند محصولات «پرادا» (Prada) به فروشگاه مراجعه کرده باشید، در هر دو صورت 100% با یک کیسه پر از کالاهای جدید از فروشگاه خارج می‌شوید.

وقتی به خانه می‌رسید به سرعت مثل کودکی که در حال باز کردن هدایای کریسمس است، کالاهای‌تان را از کیسه خارج می‌کنید و سپس این کیسه‌ها را با بی‌ملاحظگی تمام دور می‌اندازید. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه اتفاقی برای این کیسه‌های پلاستیکی می‌افتد و آیا به ذهن‌تان خطور کرده است که هر سال فقط چه تعداد از آنها را کنار می‌گذارید؟

با روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی آشنا شوید

آلودگی پلاستیک یک فاجعه جهانی و متأسفانه ساخته‌ی دست بشر است.  آیا می‌دانستید که تقریباً 500 میلیارد کیسه پلاستیکی در سطح جهانی استفاده می‌شود؟ فقط به این فکر کنید که در نهایت چه تعداد از این کیسه‌ها در سراسر کره زمین سَر از آشغال و زباله‌دانی درمی‌آورند.

این فاجعه تأثیر بسیار بدی بر محیط زیست، حیات وحش و در واقع سلامت انسان دارد. اکوسیستم دریایی به طور خاص بر اثر آلودگی پلاستیکی به شدت آسیب دیده است تا جایی که 31 گونه از پستانداران دریایی، پلاستیک‌های درون دریا را بلعیده‌اند و در عین حال بیش از 100 گونه از پرندگان دریایی نیز دست به بلعیدن مصنوعات پلاستیکی زده‌اند.

برای مطالعه :

آشنایی با 22 مارس؛ روز جهانی آب

بیش از 250 گونه در داخل مصنوعات پلاستیکی گرفتار شده‌اند و نرخ گرفتاری برخی گونه‌های شیر دریایی و فُک در مواد پلاستیکی نیز حدود هشت درصد گزارش شده است. این آلودگی از آنجا بسیار خطرناک است که منجر به حرکت گونه‌های مهاجم می‌شود که می‌تواند تأثیر فاجعه‌باری بر تنوع زیستی داشته باشد.

ما انسان‌ها نیز از این تأثیرات مصون نیستیم. ذرات پلاستیکی در اقیانوس سموم را جذب می‌کنند که به نوبه خود روی انسان تأثیر می‌گذارد، چرا که در نهایت سموم وارد زنجیره غذایی می‌شود. «روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی» (International Plastic Bag Free Day) به افزایش آگاهی پیرامون این مسائل و معضلاتِ بسیار فوری و عینی که توسط این وسایل یک‌بار مصرف ایجاد شده است، می‌پردازد.

این مناسبت به ما یادآوری می‌کند کیسه‌هایی که از فروشگاه‌های خرده‌فروشی دریافت می‌کنیم فقط برای مدت زمان بسیار کوتاهی؛ معمولاً کمتر از 25 دقیقه، استفاده و سپس دور ریخته می‌شوند. شاید این کیسه‌ها از فکر و ذهن ما خارج شوند، اما هرگز از دنیای ما بیرون نخواهند رفت. 

کیسه‌های پلاستیکی قبل از آنکه به طور کامل تجزیه و متلاشی شوند، بین 100 تا 500 سال در دنیای ما باقی می‌مانند که در نتیجه تأثیر شدیدی بر محیط زیست می‌گذارد. در قسمت‌های بزرگی از اقیانوس، تپه‌های عظیمی از انواع زباله‌های پلاستیکی تشکیل شده‌اند و کیسه‌های پلاستیکی در میان آنها غوطه‌ور هستند. 

عمق فاجعه تا آنجاست که مساحت این جزایر بزرگ شناور به صدها مایل می‌رسد که حاصل اسراف‎‌کاری بشر و بی‌اعتنایی به دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی این فرصت را می‌دهد تا به خود و دیگران تذکر دهیم که:

«هر اقدام صورت‌گرفته و هر کیسه‌ای که دور می‌اندازیم، زندگی نسل‌های آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

تاریخچه روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی به ابتکار مؤسسه «Bag Free World» و با هدف خلاصی از شر کیسه‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف در سراسر جهان ایجاد شد. هدف اصلی این مناسبت، "ترویج حفظ محیط زیست با تشویق افراد به دوری از کیسه‌های پلاستیکی و در عوض استفاده از گزینه‌های جایگزین و دوستدار محیط زیست است."

اگر بتوانیم در این روز خاص از کیسه‌های پلاستیکی دوری کنیم، پس می‌توانیم این کار را در بقیه سال نیز انجام دهیم، درست است؟ اهمیت این روز همچنین به خاطر اطلاع‌رسانی پیرامون خطرات و مضرات کیسه‌های پلاستیکی از نظر تأثیری است که بر زندگی دریایی، حیات جانوران و طبیعت می‌گذارند. پس خوب است که این مناسبت را اطلاع‌رسانی کرده و صدای‌تان را در این روز به گوش دیگران برسانید.

روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی را چگونه گرامی بداریم؟

راه‌های خوبی برای جشن گرفتن این روز وجود دارد که:

راه اول؛ کاغذ را به پلاستیک ترجیح دهید

ساده‌ترین آنها به گرفتن یک تصمیم ساده از سوی شما بستگی دارد. اگر شده فقط در این یک روز، کاغذ را به پلاستیک ترجیح دهید یا حتی بهتر است کیسه‌های شخصی‌تان را برای خرید کالاها به فروشگاه ببرید. حتی برخی فروشگاه‌ها برای مشتریانی که کیسه‌های شخصی را به داخل فروشگاه می‎‌برند، تخفیف یا امتیازاتی قائل می‌شوند! 

اگر خودتان صاحب یک فروشگاه هستید، برنامه‌ای را برای تشویق مشتریان به آوردن ظروف شخصی قابل استفاده مجدد و ممنوعیت ارائه کیسه‌های پلاستیکی ترتیب دهید. اگر مایل به فعالیت بیشتر هستید، می‌توانید به سایت  "روز جهانی بدون کیسه پلاستیک" سر بزنید تا علاوه بر کمک به برگزاری رویدادها و شبکه‌سازی با دیگران در محدوده محل زندگی‌تان یا سراسر جهان، رویدادی را برای داوطلب شدن و کمک به خودتان پیدا کنید!

بیشتر بخوانید :

آشنایی با روز جهانی زمین

راه دوم؛ تجمع و پیاده‌روی برای جمع‌آوری زباله‌ها

یکی از رایج‌ترین اقدامات در روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی، تجمع و پیاده‌روی ساده در کنار جاده‌ها، سواحل و رودخانه‌ها برای یافتن و جمع‌آوری زباله‌هاست. روزانه میلیون‌ها کیسه پلاستیکی دور ریخته می‌شوند و اگر افراد فعالی مثل شما درگیر آن نشوند، نسل‌های آینده با صدها میلیون پوند کیسه پلاستیکی مواجه خواهند شد که راه اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها و در کل جهان را مسدود خواهند ساخت.
عمق مشکل تا آنجاست که آنچه زمانی شن و ماسه تمیز در سواحل جهان نامیده می‌شد، اکنون از کامپوزیت‌های مواد طبیعی یا زباله‌های پلاستیکی تشکیل شده است. 

راه سوم؛ ساخت کیسه‌های شخصی برای حمل کالا

راه‌های دیگری نیز برای گرامیداشت روز جهانی بدون کیسه پلاستیکی وجود دارد که یکی از آنها ساخت کیسه شخصی‌تان برای حمل کالاهاست. اگر به اینترنت نگاهی بیاندازید، متوجه انواع دستورات راهنمایی و ایده‌های کاردستی در مورد ساخت کیسه (کیف) شخصی خواهید شد.

این کار نه تنها باعث کاهش استفاده از پلاستیک می‌شود، بلکه می‌توانید یک کیسه منحصر به فرد و اختصاصی بسازید. این بهترین راه برای نشان دادن سبک و شخصیت شماست و همچنین از اینکه کیسه دست‌ساز خودتان را حمل می‌کنید، احساس غرور خواهید کرد.

راه چهارم؛ بازیافت تمام مواد پلاستیکی

برای گرامیداشت این روز مهم می‌توانید به اقدامات دیگری نیز متوسل شوید که یکی از آنها بازیافت تمام مواد پلاستیکی است که در خانه و محل کار خود دارید. فقط روی کیسه‌های پلاستیکی تمرکز نکنید.
شما می‌توانید پول یا وقت خود را به صورت داوطلبانه در یک سازمان محیط زیست یا خیریه‌ای که به پاکسازی مناطق خشکی و دریا از کیسه‌های پلاستیکی مشغول است نیز اختصاص دهید.
گروه‌های زیادی وجود دارند که دست به کارهای شگفت‌انگیز می‌زنند، اما به کمک نیاز دارند و مطمئناً از هر نوع کمکی که بتوانید به آنها کنید، به شدت استقبال خواهند کرد.

منبع: وبسایت daysoftheyear