هر کسی در زندگی خود بارها و بارها به مشکلات زیادی برخورد می‌کند و می‌تواند با آن مشکلات کنار بیاید. کمک کردن به دیگران نیز بخشی از زندگی است و ضرورت آن در اصل برای کمک به خودمان است؛ زیرا با این کار احساس رضایت را در خود به وجود می‌آوریم.

شرکت در امور خیریه و یا هر نوع فعالیت نیکوکارانه، در اعتماد به نفس ما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد، اما این تنها مزیت کمک به موسسات خیریه نیست؛ بلکه باعث می‌شود تا بتوانیم تاثیرگذاری خود بر دیگران را هم افزایش دهیم. از طرفی کمک کردن، روحمان را بزرگ و تقویت می‌کند. 

تاثیر شرکت در امور خیریه بر زندگی ما

خیرین و افراد نیکوکار آرزو دارند که بتوانند تغییرات مثبتی در جامعه ایجاد کنند و مشکلات و مسائل مربوط به شهروندان آن را نیز حل نمایند.
تحقیقات نشان می‌دهد که نه تنها افراد نیازمند از بخشش دیگران خشنود می‌شوند؛ بلکه افراد نیکوکار نیز از کار خوبشان به همان اندازه سود می‌برند. در واقع نیکوکاری تاثیرات مثبت زیادی به همراه خواهد داشت، از جمله:

1. کمک کردن به حالِ خوب دیگران

کمک رساندن به خیریه یکی از عوامل بسیار مهمی است که حال شما را به حال خوبی تبدیل می‌کند. دانستن اینکه در حال کمک به دیگران هستید، شما را قوی‌تر می‌کند و همین باعث می‌شود در زندگی احساس شادکامی بیشتری کنید و از زندگی خود راضی باشید. 

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میان کمک کردن به خیریه‌ها و فعالیت‌های زیاد، در ناحیه‌ای از مغز که کارکردش دریافت لذت است، ارتباط وجود دارد. همان‌طور که در ضرب‌المثل‌های قدیمی نیز شرکت در کار خیر بسیار توصیه شده است.

برای مطالعه :

 عواطف؛ عاملی تاثیرگذار بر شکل‌دهی و ساماندهی عمل خیر

2. داشتن وجدانی راحت و آسوده

احساس داشتن وجدانی راحت و آسوده؛ یکی از دلایل اصلی کمک کردن به خیریه‌ها محسوب می‌شود. 96 درصد از از افرادی که در امور خیریه فعال هستند، فارغ از نوع خیریه‌ای که به آن کمک می‌کنند، این احساس را دارند که وظیفه اخلاقی، عامل اصلی کمک کردن به دیگران است.

احساسی که عمیقاً‌ در ارزش‌ها و بنیان‌های فردی‌شان ریشه دارد. برای بسیاری از افراد، قدرت ارتقاء کیفیت زندگی سایرین یک ارزش است و بسیاری نسبت به این کار احساس تعهد و وظیفه‌شناسی می‌کنند. بال و پر دادن به احساسِ قدرتمندِ مسئولیت‌پذیری یکی از راه‌های مؤثر در تقویت ارزش‌های فردی است.

3. اختصاص بخشی از درآمد به امور خیریه  

بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که کمک‌های مالی‌شان به خیریه‌ها با مالیات یا هزینه‌های مدیریتی کاهش پیدا کند و مقدار کلی پولی که کمک می‌کنند به افرادی که در نظر دارند یا اهدافی که برای آن تلاش می‌کنند، نرسد. در حالی که جای نگرانی نیست و خوشبختانه روش‌های بسیاری برای رساندن بیشترین میزان کمک مالی به خیریه‌ها وجود دارد. 

اگر شما ساکن بریتانیا باشید، مجبور به پرداخت مالیات هستید، این در حالی است که می‌توانید جداگانه از طریق (Gift Aid) یا اهدای هدایای مالی، به هر میزانی که تمایل دارید به هم‌نوعان خود کمک کنید. معافیت‌های مالیاتی نیز به خیریه‌ها کمک می‌کنند تا بیشترین میزان از کمک‌های مالی دریافتی را در راه‌های مورد نظرتان صرف کنند. بنابراین Gift Aid؛ خیریه‌ها را قادر می‌سازد تا مالیاتی که به پول‌های اهدایی تعلق می‌گیرد را جبران کنند. 

راه‌های بسیار دیگری وجود دارد که از تأثیر مالیات بر کمک‌های مالی خود بکاهید، مثلاً به صورت مستقیم از حقوق خود پیش از آنکه مالیات از آن کسر شود به خیریه‌ها کمک کنید، یا سهمی از حقوق خویش را به خیریه‌ها اختصاص دهید.

حتی می‌توانید در وصیت‌نامه خود سهمی را برای خیریه‌ها در نظر بگیرید. این روش‌های کمک مالی، تضمین می‌کنند که خیریه‌ها بیشترین نفع را از حمایت‌های مالی شما ببرند. 

4. آموزش بخشندگی و نیکوکاری به فرزندان از سنین کودکی

به اشتراک گذاشتن تجربه کمک کردن به خیریه‌ها با کودکان‌تان، به آنها از سنین کودکی نشان می‌دهد که می‌توانند تغییرات مثبتی در جهان ایجاد کنند. کودکان به صورت طبیعی نسبت به کمک کردن به سایرین علاقه‌مند هستند، بنابراین تقویت بخشندگی ذاتی آنها باعث می‌شود تا با قدردانی و شکرگزاری بیشتری نسبت به آنچه دارند برخورد کنند و در آینده هم بخواهند که به خیریه‌ها کمک برسانند. 

آغاز کردن سنت کمک مالی به خیریه‌ها با همراهی کودکان‌تان کار دشواری نیست. جعبه کمک‌های خانوادگی را در دسترس همه قرار بدهید تا بتوانند پول‌های خویش را در آن بیندازند و هر سال در خصوص این موضوع از فرزندانتان مشورت بخواهید که از کدام یک از اهداف مد نظر خیریه‌ها باید حمایت کرد.

بیشتر بخوانید :

 بررسی دو عامل وراثت و محیط در بروز رفتار خیرخواهانه

5. تشویق دوستان و اعضای خانواده به کمک کردن خیریه‌ها

اقدامات خیرخواهانه شما می‌تواند الهام‌بخش نزدیک‌ترین افراد به شما بشود تا از اهدافی که برایشان اهمیت دارد، حمایت کنند.
این موضوع می‌تواند باعث شکل‌گیری حمایت همه‌جانبه ‌خانوادگی از یک خیریه یا خیریه‌هایی بشود که برای خانواده به عنوان یک گروه، اهمیت بسزایی دارد. 

نتیجه‌گیری

کمک‌های خانوادگی شکل‌دهنده پیوندهاست، در واقع کمک می‌کند که روابط از طریق یک هدف مشترک استحکام پیدا کند و باعث جمع‌آوری پولی می‌شود که به صورت فردی هیچگاه جمع‌آوری نمی‌شد.
احتمالاً بسیاری از اعضای خانواده‌تان هم‌اکنون به خیریه‌ها کمک می‌کنند، با این حال کمک‌ کردن به صورت جمعی می‌تواند تأثیر مثبت بیشتری بگذارد.