خودکشی پایان غم‌انگیز یک زندگی ارزشمند، راه‌حلی وحشتناک و دائمی برای یک مشکل موقت است. با این‌حال، متأسفانه، خودکشی یکی از سریع‌ترین اپیدمی‌های رو به رشد در ایالات‌ متحده و بسیاری از نقاط دیگر در سراسر جهان است.

هرساله در ایالات‌ متحده آمریکا 44 هزار نفر اقدام به خودکشی می‌کنند و درصد بالایی از این افراد چیزی حدود 31 هزار نفر از آن‌ها، مردان سفیدپوست هستند.
ماه پیشگیری از خودکشی تلاش می‌کند تا آگاهی‌ها درباره این وضعیت غم‌انگیز را افزایش دهد و آموزش نحوه پیشگیری از آن را تشویق می‌کند.

تاریخچه ماه آگاهی‌بخشی جلوگیری از خودکشی

خودکشی احتمالاً یکی از معضلات در طول تاریخ بشر بوده است اما در سال­‌های اخیر به یک مسئله اپیدمیک قابل‌ردیابی تبدیل‌شده است. درگذشته خودکشی مسئله‌ای ناشناخته نبود، اما در مورد آن صحبت نمی‌شد چراکه خانواده افرادی که خودکشی کرده بودند از گفتن آن احساس شرم داشتند. حتی امروزه در بعضی نقاط این کره خاکی خودکشی به‌عنوان یک عمل کیفری شناخته می‌­شود.

اپیدمی خودکشی در جهان غرب در سال‌های اخیر به حدی بدتر شده است که به‌عنوان سومین عامل مرگ‌ومیر در میان افرادی که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر یا شرایط سخت زندگی قرار دارند، شناخته می‌شود.

این مسئله زمانی مشکل‌سازتر می‌­شود که افرادی که قصد خودکشی دارند احساس می‌کنند نمی‌­توانند در این مورد با دیگران صحبت کنند چراکه مانند لکه ننگ به این موضوع  نگاه می‌کنند.
این امر باعث می­‌شود اطرافیان کسانی که خودکشی می‌کنند خود را در تاریکی این مشکل حبس کنند و از آنچه اتفاق افتاده بترسند و اغلب کاملاً احساس گیجی کنند.


سازمان­‌هایی مانند اتحاد ملی بیماری­‌های روانی (National Alliance of Mental Illness) هرسال تلاش می‌کنند تا  آگاهی افراد و جامعه را در مورد مشکلات و درد کسانی که اقدام به خودکشی می‌کنند، افزایش دهند.
این موسسه توانسته است در بسیاری از موارد با ایجاد آگاهی و آموزش مردم از علائمی که نشان می­‌دهد شخصی قصد خودکشی دارد یا احتمالاً در معرض خطر اقدام به خودکشی است، از وقوع خودکشی جلوگیری کنند.

البته این کاری نیست که یک شخص به‌تنهایی انجام دهد. لازم است که همه ما تلاش کنیم و به اطرافیانمان توجه مضاعف داشته باشیم و مراقب علائم  افکار خودکشی باشیم تا قبل از این‌که دیر شود به فرد کمک کنیم.

ماه آگاهی بخشی پیشگیری از خودکشی فرصتی است تا خودمان و اطرافیانمان را ارزیابی کنیم. مطمئن شوید کسی که به‌شدت به کمک نیاز دارد، کمک لازم را دریافت کند و جانش در خطر نباشد.

برای مطالعه :

با روز جهانی سرطان تخمدان آشنا شوید.!

باید چه دیدی به ماه آگاهی‌بخشی درباره جلوگیری از خودکشی داشته باشیم؟

درباره خودکشی آموزش لازم را دریافت کنید

بهترین دیدی که می‌­توانیم نسبت به ماه آگاهی بخشی پیشگیری از خودکشی داشته باشیم این است که آموزش‌های مختلف را پیگیری کنیم تا افرادی که در معرض خطر خودکشی هستند را شناسایی کنیم.
از آنجایی‌که امروزه مکالمات بازتر و صادقانه‌تر از گذشته شده است کسب اطلاعات درباره، این‌که چگونه کسانی که به کمک نیاز دارند را شناسایی کنیم، چطور با آن‌ها دوست شویم و درنهایت چطور به آن‌ها کمک برسانیم، راحت‌تر شده است.

عوامل پیشگیری

در ادامه عوامل مهمی که می­‌توانند زمینه را برای ارائه امید و پیشگیری از خودکشی مهیا کنند را معرفی می‌کنیم:

1. مراقبت­های بهداشتی رفتاری

مشاوره و مراقبت­‌های بهداشت روانی باید با سلامت جسمی و احساسی (با مصرف داروهایی که این عوامل را هدف می­‌گیرد) ترکیب شود تا سلامتی جسمی و روانی را برای افراد به وجود بیاورد.

2. کسب مهارت تطبیق دادن فرد با محیط

یک انسان که در شرایط نامناسب قرار دارد می‌­تواند با کسب مهارت­‌هایی به خود کمک کند تا از شرایط و موقعیت‌های سخت عبور کند و با آن کنار بیاید.

3. وصل شدن به جامعه

 مردمی که زنجیره حمایتی قوی‌تری دارند کمتر اقدام به خودکشی می‌کنند. با مردم همراه بمانید و به آن‌ها اهمیت دهید تا ریسک خودکشی تمام افراد جامعه کاهش یابد.

به دیگران کمک کنید

کسانی که به دیگران توجه مضاعف نشان می­‌دهند می­توانند به‌عنوان راه نجات کسی که در خطر خودکشی قرار دارد باشند. با دیگران مکالمات صادقانه‌ای داشته باشید و از قضاوت و یا رفتار و برخورد تند پرهیز کنید. از خود حمایت نشان دهید و ذهنی باز داشته باشید. در رابطه با خطوط تلفنی برای جلوگیری از خودکشی در منطقه زندگی خود اطلاعات لازم را داشته باشید.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با 22 مارس؛ روز جهانی آب

عوامل خطرآفرین خودکشی را یاد بگیرید

درک این‌که چه چیزی فرد را بیشتر در معرض خودکشی قرار می­‌دهد، می­‌تواند به‌عنوان یک هشدار مفید واقع شود. البته، این عواملی که در ادامه آمده است تنها مواردی نیستند که ممکن است هشدار دهند که کسی به کمک نیاز دارد؛ اما این‌­ها برای شروع باید موردتوجه قرار بگیرند:

  • اقدام به خودکشی درگذشته
  • مصرف بیش از اندازه مواد مخدر، الکل و دیگر مواد اعتیادآور  (چه غیرقانونی چه داروهای تجویزی)
  • افسردگی، اضطراب، تغییر خلق و نوسانات خلقی و دیگر مشکلات روانی
  • رابطه نزدیک با کسی که بر اثر خودکشی فوت کرده است (به‌ویژه اعضای خانواده)

به یک موسسه خیریه پیشگیری از خودکشی کمک مالی کنید

فرقی نمی‌کند که به مؤسسات ملی کمک مالی کنید یا به خیریه­‌های کوچک و محلی، مهم این است که برای جلوگیری از خودکشی کمک می‌کنید. خطوط تلفن، جزوات، مشاوران، خدمات آموزشی و پیشگیری همگی نیازمند منابع مالی هستند تا بتوانند برنامه‌های خود را به‌خوبی اجرا کنند.
برخی از مردم‌ دوست دارند این کار را به‌عنوان ادای احترام به عزیزی که در اثر خودکشی فوت کرده است، انجام دهند. مثلاً با اهدای مبلغ به یکی از مؤسسات فعال در زمینهٔ جلوگیری از خودکشی، این‌ کار را انجام می‌دهند.

1. بنیاد آمریکایی پیشگیری از خودکشی 

2. موسسه بین‌المللی پیشگیری از خودکشی 

3. خطوط تلفنی خودکشی انگلستان 

افکارتان را با دیگران درمیان بگذارید

اگر به فکر خودکشی بودید، حتماً با خطوط تلفن خودکشی تماس بگیرید، با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان صحبت کنید و یا به دنبال درمان حرفه‌ای باشید.
شما یک فرد ارزشمند هستید بنابراین تلاش کنید و اجازه ندهید ماه آگاهی بخشی جلوگیری از خودکشی بدون رسیدن به اهدافش سپری شود.

منبع: سایت daysoftheyea