فصل تعطیلات، فصلی پر از هدیه دادن است که برای بسیاری از کسانی که در کودکی هدیه می­‌دهند، هدیه می‌گیرند و به آنها توجه می‌­شود، تبدیل به یک عادت مادام‌­العمر می­‌گردد: هدیه دادن والدین، پدربزرگ و مادربزرگ به فرزندان، هدیه دادن همسر و عزیزان به یکدیگر، حتی هدیه دادن بین دوستان و همسایگان. 

اما نیکوکاری به دیگران چطور؟ کودکان چگونه یاد می­‌گیرند به افرادی که نمی‌­شناسند اهمیت دهند؟ والدین و متخصصان تربیت کودک چندین روش را برای القای سخاوت به‌عنوان یک ارزش مادام‌العمر ارائه کرده‌­اند. به عنوان مثال، هدیه دادن به‌صورت یک کار گروهی با والدین، خواهر و برادر یا دوستان می‌­تواند برای کودک جذاب­‌تر باشد.

و در اینجا خِرد، نقش بزرگی ایفا می‌کند. هدف این فعالیت، همانند سایر فعالیت­‌های کودکان، ایجاد فرصت­‌های متناسب با سن کودک است. یک کودک کوچک را نباید به یک رویداد بلند­مدت جمع‌­آوری کمک مالی وارد کرد یا به وقایع وحشتناکی مانند برخورد با افراد در حال مرگ یا حیوانات مجروح، رساند. یک کار ساده مانند قدم زدن با یک سگ یا درست کردن تزئینات سال نو بهتر عمل خواهد کرد.

بچه­‌های بزرگ‌تر می‌­توانند چالش­‌های پیچیده‌تری مانند کمک به یک مهاجر در یادگیری زبان انگلیسی یا کمک به فیزیوتراپی دیگران را تجربه کنند، اما برای انجام موضوعاتی مانند کسر مالیات برای کمک‌های خیریه باید تا بزرگسالی منتظر بمانند. کارشناسان به جایزه دادن اعتقادی ندارند و می­‌گویند کودکان باید بیاموزند که به‌خاطر لذت بردن از خوشحالی دیگران، باید نیکوکاری کنند.

چگونه کودک را به نیکوکاری عادت دهیم؟

موضوعات متعددی در بحث فرزندان و روحیه بخشندگی پدیدار می‌شود. در اینجا پنج مورد از برجسته‌­ترین آنها آورده شده است.

1. پیش­قدم شوید و کاری را با هم انجام دهید

 ژان شافیروف، نویسنده کتاب " نیکوکاری موفق: چگونه می‌­توانید با آنچه می‌­بخشید زندگی بسازید" از والدین می­‌خواهد که در این راه پیش­قدم شوند. او می­‌گوید: "کودکان به حرف والدین خود گوش می‌­دهند و اغلب از آنها تقلید می­‌کنند." "نیکوکاری باید در سنین جوانی آغاز شود."

او توصیه می­‌کند دلیلی پیدا کنید که والدین و فرزندان بتوانند با هم در آن مشارکت کنند. او می­‌گوید: " والدین می­‌توانند با همکاری یکدیگر، بسیاری از مهارت­‌های مهم زندگی را در رابطه با رفتار با افراد مختلف به کودک بیاموزند." "یک کودک اهمیت کمک به افراد بی­ بضاعت را خواهد آموخت. پیوند خانواده از طریق نیکوکاری چیزی است که می­‌تواند یک خانواده را در طول زندگی به هم نزدیک کند. نکته اصلی این است که عمل هدیه دادن باید برای کودکان جالب باشد تا آنها بخواهند نیکوکاری را بخشی از زندگی خود کنند. "

نکته اصلی این است که عمل هدیه دادن باید برای کودکان جالب باشد تا آنها بخواهند نیکوکاری را بخشی از زندگی خود کنند.

برای مطالعه :

گامی هوشمندانه به سوی تعالی

2. این کار را همیشه انجام دهید

 مانند سایر رفتارهایی که به کودکان آموزش داده می‌­شود، می­‌توان روحیه نیکوکاری را نیز با تبدیل آن به بخشی عادی از زندگی، به آنها القا کرد؛ نه فعالیتی نادر که برای تعطیلات به آن پرداخته می‌­شود. بسیاری از کارشناسان صرفاً با آگاهی از نیازها و عمل دیگران، از رفتارهای خیرخواهانه تصادفی حمایت می­‌کنند.

سوگاندا جین، مسئول اعتباربخشی آکادمی آموزشی Kids 'R' Kids در شهر آستین (Austin) شمالی، تگزاس، می‌گوید: "یکی از بزرگ‌ترین ارزش‌­ها این است که به طور تصادفی و بدون هیچ‌گونه انتظار جهت بازگشت چیزی که بخشیده‌ایم، بخشش کنیم." "القای این رفتارهای خیرخواهانه کوچک روزمره به کودکان، در نهایت بیشترین بازده را خواهد داشت. مواردی مانند انجام یک کار خوب پنهانی برای همسایه، مانند چمن­زنی، بازکردن در به روی غریبه­‌ها، صرف میان وعده با دوستان یا حتی جمع‌­آوری هدیه برای یک معلم جدید در مدرسه به‌صورت ماژیک، کتاب و تزئینات تابلوی اعلانات، قابل ذکر می‌­باشد " 

او می­‌گوید سایر فعالیت­هایی که برای کودکان جذاب است شامل جمع­‌آوری شامپو و صابون مسافرتی برای خانوارهای بی سرپناه، کمک به تمیز کردن پارک­‌های محلی یا قدم زدن با سگ در پناهگاه حیوانات است.

3. شادی ایجاد کنید

 اگرچه هدیه دادن به نفع شخص دیگری است، اما لازم نیست که این کار را برای اهداکننده، سخت یا فاجعه‌­بار کنیم.

بث فیختل، یکی از بنیان‌گذاران گروه سه ساله یاردلی، پنسیلوانیا که به کار بسته­‌بندی صبحانه برای سالمندان خانه­‌نشین می­‌پردازند، می­‌گوید: "آموزش هنر نیکوکاری به کودکانمان دقیقاً همان چیزی بود که والدین کلوپ غیرانتفاعی صبحانه برای سالمندان در ذهن داشتند."

او گفت: "کودکان داوطلب از یک سال تا نه ساله بودند که به سازماندهی و بسته‌­بندی کمک‌­های غذایی، نوشتن نامه­‌های الهام‌بخش و تهیه آثار هنری و همچنین بازیافت جعبه‌ها کمک کردند." بچه‌ها منتظر مهمانی‌­های بسته‌بندی سه ماهه هستند؛ زیرا می‌­دانند کمک به دیگران چقدر خوب است. حس خوب لبخندهایی که هنگام تحویل کیسه صبحانه به نیازمندان بر لب آنها است، به دیگران منتقل می­‌شود.

4. از تخیل استفاده کنید و به موقع عمل کنید

 نویسنده و سخنران رابین سامورا لیستی از "50 راه شکرگزاری و نشان دادن رفتارهای تصادفی نیکوکارانه" که شامل یادآوری‌های ساده­ای است، مانند نوشتن یادداشت­‌های تشکر، بازی با خواهر یا برادر کوچک‌تر و تقسیم میان وعده، تهیه کرد.

سایر اقدامات کوچکی که او پیشنهاد می­‌کند شامل موارد زیر است:

  •  دادن تزئینات درخت کریسمس خانگی به غریبه‌­ها در اتوبوس، 
  • برنامه­ریزی برای جشن بوقلمون در روز شکرگزاری،
  •  حمل چتر اضافی در روزهای بارانی برای قرض دادن به دیگران 

بیشتر بخوانید :

10 کتاب برتر در حوزه نیکوکاری و امور خیریه

5. نعمت‌های خود را بشمارید

 الن سابین در یک کتاب کار برای کودکان تحت عنوان "کتاب هدیه دادن"، از خوانندگان خود می­‌خواهد "در مورد کسی فکر کنند که به آنها کمک کرده یا چیز خاصی به آنها داده است". منظور او القای احساس تعهد نیست بلکه تشویق کودکان به تقسیم حس لذت حاصل از نیکوکاری است. 

او در کتاب خود می‌­نویسد "آیا این احساس فوق‌العاده‌ای نیست وقتی کسی به شما کمک می­‌کند یا چیزی را که نیاز دارید به شما می­‌دهد؟" "بسیار خوب، شما می‌­توانید به افراد دیگر نیز کمک کنید تا احساس خاص بودن کنند. شما می‌­توانید آنها را شادتر کنید. شما می­‌توانید سلامتی را به آنها هدیه دهید. شما می‌­توانید جهان را به مکان بهتری تبدیل کنید. " 

این کتاب با دروس عملی، اشعار و افسانه همراه است. مانند داستانی در مورد پسری که از پیرمردی می‌­پرسد چرا "وقت خود را تلف می­‌کند" و ستاره‌­های دریایی را به دریا پرتاب می‌­کند، در حالی که هزاران ساحل و میلیون­‌ها ستاره دریایی وجود دارد. پسر می‌پرسد "این کار چه تأثیر مثبتی دارد؟"

 پیرمرد به ستاره دریایی که در دستش بود نگاه کرد و در حالی که آن را به اقیانوس می‌­انداخت، گفت: "من در این [ستاره دریایی] تأثیر مثبت ایجاد می‌کنم."

منبع : وبسایت CNBC