بیش از 140 میلیون کودک در سراسر جهان یکی از والدین یا هر دوی آنها را از دست داده اند و آنها را در یتیم خانه ها یا بدتر از آن در خیابان رها کرده اند. هر چند فرزندخواندگی یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از امنیت این کودکان است، اما همه افراد شرایط لازم برای نگهداری و تربیت این کودکان را ندارند.

بیشتر بخوانید :

مدل آموزش نیکوکاری در سیستم آموزشی آمریکا

به همین دلیل " هفته جهانی کودکان بی سرپرست " (World Orphan Week) این فرصت را فراهم کرده است تا مردم از طریق کمک‌های نقدی، حمایت‌های مالی و اطلاع‌رسانی و آگاهی از این امر مهم، هر آن چه در توان دارند را برای کودکانی که در سراسر جهان به حال خود رها شده‌اند، انجام دهند.

تاریخچه نامگذاری هفته جهانی کودکان بی سرپرست

هفته جهانی کودکان بی سرپرست در سال 2005 از طریق سازمان خیریه " SOS Children's Villages انگلستان " بنیان گذاری شد.

«SOS Children’s Villages» به عنوان بزرگترین سازمان خیریه با هدف حمایت از کودکان بی سرپرست شناخته می شود و در بسیاری از سازمان های خود در 125 کشور دنیا، به این کودکان کمک می کند تا از خانه، خانواده، آموزش و مراقبت های پزشکی برخوردار شوند.

هفته جهانی کودکان بی‌سرپرست ابتدا در ماه اکتبر برگزار می‌شد تا اینکه در سال 2009 به ماه فوریه منتقل شد. برگزاری این رویداد طی چهار سال متوالی ادامه یافت و پس از مدتی وقفه مجدداً در سال 2018 مورد توجه و مقبولیت عمومی قرار گرفت. 

هدف از این مناسبت، حمایت از کودکان بی‌سرپرست و ایجاد فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اهداف این سازمان «SOS Children’sVillages» است. SOS Children's Villages با بیش از 80000 کودک در بیش از 570 منطقه در سراسر جهان همکاری می کند.

هفته جهانی کودکان بی سرپرست امیدوار است به مردم بیاموزد که چطور می توانند از یک کودک حمایت مالی به سازمان مخصوصا در مواقع اضطراری ( بلایای طبیعی ) انجام دهند. در این مناسبت مردم از فرصت استفاده می‌کنند تا از وضعیت کودکانی که به آنها کمک می‌کنند، باخبر شوند.

برای مطالعه :

آشنایی کودکان با مفاهیم احسان و نیکوکاری در کتب درسی

چگونه هفته جهانی کودکان بی سرپرست را گرامی بداریم ؟

در این هفته می‌توانید با اهدای پول به موسسه «SOS Children’s Villages» به کودکان بی‌سرپرست و نیازمند کمک کنید، چه به احترام کسانی که در گذشتند و چه افرادی که در حال حاضر نیازمند هستند.
همچنین می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اصلی آن‌ها و پر کردن درخواست، از یک کودک یا روستا حمایت مالی کنید. اگر برای یک شرکت کار می کنید، می توانید با یک نماینده SOS تماس بگیرید و یک کمپین در منطقه خود راه‌اندازی کنید.

منبع: وبسایت daysoftheyear