در آخرین نظرسنجی جهانی که توسط سازمان ملل متحد (در سال 2005) در مورد بی‌خانمانی انجام شد، آمار نشان داد که بی‌خانمانی در حال افزایش است. در واقع، تخمین زده می‌شد که بیش از 100 میلیون نفر در سراسر جهان بی‌خانمان هستند و حداقل 1.5 بیلیون نفر فاقد مسکن مناسب بودند. بدین جهت، روز جهانی بی‌خانمان‌ها نامگذاری شد.

تاریخچه روز جهانی بی‌خانمان‌ها

روز جهانی بی‌خانمان‌ها برگرفته از بحث و گفتگو بین امدادگران سراسر جهان بود که همگی به بی‌خانمان‌های کشورهای خود کمک می‌کردند. هدف و شعار این روز چنین است: « در یک روز جهانی، عملکردی بومی داشته باشیم.»

در عین حال که بر ارائه کمک‌های مالی به نیازهای محلی که از حساسیت و اولویت بیشتری برخوردارند تأکید می‌شود،  باید از مشکل جهانی بی‌خانمانی آگاه بود و با سایر مؤسسات خیریه در سراسر جهان همکاری نمود.

برای مطالعه :

روز زمین؛ تضمین آینده با 7 طرح سبز خاورمیانه

چگونگی گرامیداشت روز جهانی بی‌خانمان‌ها

متأسفانه، داده‌ها نشان می‌دهد که بی‌خانمانی طی ده سال گذشته به‌طور پیوسته در حال افزایش بوده است. با روش‌های گرامیداشت این روز که ممکن است در زندگی افراد بی‌خانمان تغییری ایجاد کند، آشنا شوید:

بی‌خانمان‌های بومی را بیشتر بشناسیم

در روز جهانی بی‌خانمان‌ها، بسیاری از مردم می‌توانند با شناخت بیشتر افراد بی‌خانمان در جامعه خود، این روز را گرامی بدارند. کمپین‌های مردمی و جمع‌آوری کمک‌های مالی در سطح محلی کار می‌کنند، اما با استفاده از تبلیغات گستره و همبستگی، کمکها را از  طریق یک پلت فرم و به صورت جهانی ارائه می‌دهند.

از این روز به‌عنوان فرصتی برای آموزش مردم در مورد بی‌خانمان‌های منطقه خود، زیرساخت‌های موجود برای کمک به آن‌ها و نحوه بهبود این موضوع، استفاده کنید.

میزبان جمع‌آوری کمک‌های مالی روز جهانی بی‌خانمان‌ها شوید

جمع‌آوری کمک‌های مالی و جشن‌های روز جهانی بی‌خانمان‌ها می‌تواند به دستاوردهایی تبدیل شود که مدت‌ها پس‌ از این روز جهانی نیز، بی‌خانمانان را حمایت کند. 

آموزش همه افراد جامعه در مورد مشکل بی‌خانمانی و ایجاد فرصتی، برای جمع‌آوری کمک‌های مالی فوق العاده است. برای این منظور برنامه‌هایی از قبیل شستن ماشین، قرعه‌کشی، شام رسمی یا صبحانه روز تعطیل را برگزار کنید.

جمع‌آوری کمک‌های مالی جشن تولد، شرکت در مسابقه 5K یا فروش غذای خانگی! از دیگر کارهایی است که می‌توانید میزبانی آن‌ها را بر عهده داشته باشید. برای جلب مشارکت افرادی که می‌توانند از مساعدت مسکن استفاده کنند، می‌توان از ایده‌های متنوعی استفاده نمود.

عوامل خطر بی‌خانمانی را بیاموزید

امروزه بی‌خانمانی یکی از معضلات و مسائل اجتماعی دارای اولویت به شمار می‌رود. برخی از مشکلات بی‌خانمانی به افزایش هزینه‌های مسکن برمی‌گردد. اما عوامل خطری وجود دارد که مانع از آن می‌شود که افراد بتوانند از مسکن مناسب به‌صورت بلندمدت برخوردار شوند. 

دانستن این موضوع می‌تواند برای کسانی مفید باشد که با فردی که در معرض خطر است، در ارتباط هستند. برخی از این عوامل خطر برای بی‌خانمانی طولانی‌مدت عبارت‌اند از:

سلامت جسمانی

هنگامی‌که افراد مبتلابه بیماری شدید، مزمن یا غیر‌منتظره هستند، اغلب در پرداخت صورتحساب‌های پزشکی خود با مشکل مواجه می‌شوند در نتیجه تأمین هزینه مسکن برای آن‌ها دشوار میشود. این امر به‌احتمال‌زیاد در کشورهایی که هزینه مراقبت‌های پزشکی به‌عنوان بخشی از رفاه اجتماعی عموم مردم لحاظ می‌شود، کمتر است.

سلامت روان

مشکلات مختلف مربوط به‌سلامت روان، مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی یا اختلال اضطرابی، می‌تواند توانایی فرد را در حفظ شغل، مسئولیت مسکن و مدیریت روابط مربوط به مسکن محدود کند.

مصرف مواد مخدر و اعتیاد

 استفاده از مواد مخدر، چه غیرقانونی، چه با نسخه و چه به‌صورت مشروبات الکلی، می‌تواند پیشینه‌ی بی‌خانمانی باشد زیرا این امر مسئولیت مالی، مراقبت شخصی و روابط او را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بی‌خانمانی قبلی یا جابجایی‌های مکرر

 کسانی که در گذشته فاقد مسکن بوده‌اند (شاید در دوران کودکی) یا کسانی که بارها و بارها جابجایی خانه و محل زندگی خود را تجربه کرده‌اند، ازآنجاکه ارتباط و ثبات کمتری دارند، آسیب‌پذیر تلقی می‌شوند.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با روز جهانی خیریه

در یک موسسه خیریه به افراد آسیب‌پذیر، کمک مالی کنید؛

گاهی اوقات، مشارکت به معنای کمک به برآوردن نیاز فوری است که باعث کاهش یا جلوگیری از خطر بی‌خانمانی در برخی افراد می‌شود. اگرچه ممکن است مردم تحت تاثیر کسی که با یک تابلوی مقوایی در خیابان، گدایی می‌کند قرار گیرند، اما در بیشتر موارد بهتر است این کمک‌ها به سازمان‌های خیریه‌ داده شود چون سازمان‌های خیریه می‌توانند از منابع مالی استفاده مؤثرتری کنند. در این سازمان‌ها متخصصانی هستند که تلاش می‌کنند به این مشکل اجتماعی بی‌خانمانی پایان دهند.

در اینجا برخی از موسسه‌های خیریه قابل‌اعتماد ذکر شده است که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید یا به‌صورت داوطلبانه وقت خود را صرف این موضوع نمایید:

موسسه بی‌خانمانی جهانی

 این موسسه در سال 2014 تأسیس شده است و هدف آن، پایان دادن به مشکل بی‌خانمان‌های خیابانی است. چشم‌انداز آن‌ها جهانی است که بر اساس آن، هر انسانی خانه‌ای دارد که امنیت، ایمنی، استقلال و فرصت را به او می‌دهد. این اولین سازمانی است که بر بی‌خانمانی به‌عنوان یک مشکل جهانی تمرکز کرده است.

اتحاد ملی برای پایان دادن به بی‌خانمانی

 این یک سازمان غیر حزبی است که بر مأموریت پایان دادن و جلوگیری از بی‌خانمانی در ایالات‌متحده تمرکز دارد.

موسسه بین‌المللی دیپول (DePaul)

 این موسسه، یک موسسه خیریه برتر است که برای دور کردن افراد از مسیر بی‌خانمانی به آن‌ها کمک می‌کند. آن‌ها تأثیر زیادی در آموزش ارزش‌هایی مانند حقوق و مسئولیت دارند، نقش گسترده‌تری در جامعه مدنی ایفا می‌کنند،از توانایی بالقوه افراد تجلیل و سخنان آن‌ها را عملی می‌کنند.

روزنامه‌های خیابانی

 شعبه‌های مختلف این سازمان‌ها در کشورهای مختلف وجود دارد. در ایالات‌متحده، Streetwise، Street Speech یا Real Change News وجود دارد. در بریتانیا و استرالیا، The Big Issue قابل‌ذکر است، سوئد دارای Faktum است و در مکان‌های دیگر نیز این سازمان‌ها معمولاً از فلسفه نیکوکاری، کمک کردن به‌جای صدقه دادن استفاده می‌کنند. این روزنامه‌ها و مجلات فرصت‌هایی را جهت تأمین معاش افراد در معرض خطر فراهم می‌آورند، درحالی‌که ممکن بود برای این فرصت‌ها اصلاً استخدام نشوند.

منبع: وبسایت daysoftheyear