سراسر تاریخ بشریت پر از موارد ظلم و خشونت بی‌رحمانه و نقض آشکار حقوق و امتیازات نوع بشر است. چه این خشونت‌ها براساس رنگ پوست، ملیت یا مذهب افراد بوده باشد و چه صرفاً به خاطر بداقبالی زندگی کردن تحت حکومت کشوری دیگر، دائماً رفتاری مشابه حیوانات یا حتی بدتر از آن با انسان‌ها صورت گرفته است.

لذا مجمع عمومی سازمان ملل (UN General Assembly) در سال 1948 تصمیم گرفت ضمن نامگذاری دسامبر به نام «ماه جهانی حقوق بشر» (Human Rights Month)، حقوق اولیه هر فرد روی کره زمین را بررسی کند.

تاریخچه ماه جهانی حقوق بشر

در طول جنگ جهانی دوم چهار هدف از سوی متفقین (Allies) عنوان شده بود که طبق آن هر زن و مردی باید از چهار نوع آزادی اساسی برخوردار می‌شد:

  • آزادی بیان (Freedom of Speech)
  • آزادی مذهب (Freedom of Religion)
  • آزادی از هر نوع ترس (Freedom from fear)
  • آزادی از فقر و نیاز (Freedom from want)

برای مطالعه :

سپتامبر؛ ماه آگاهی از سپسیس

این مفاهیم برقرار و مورد حمایت قرار گرفتند اما آنچنان که از جنایات هیلتر (Hitler) مشخص شد، متأسفانه از ضمانت کافی برای ایجاد آزادی‌هایی که وعده آن را داده بودند، برخوردار نبودند.
بنابراین در دسامبر 1948، مجمع عمومی سازمان ملل ماده 30 را به تصویب رساند که همه حقوق اساسی بشر از حق آموزش گرفته تا آزادی، بهداشت و... را دربرمی‌گرفت. از آن زمان تاکنون این سند تلاش داشته است تا علاوه بر کمک به محافظت از غیرنظامیان در زمان وقوع جنگ یا دیکتوری به بازگرداندن اسرا به خانه کمک کند و اطمینان دهد که مردم هر نقطه‌ای از جهان در آزادی و امنیت زندگی می‌کنند.

ماه حقوق بشر را چگونه گرامی بداریم؟

بهترین راه گرامیداشت ماه حقوق بشر این است که اوقاتی را به مطالعه درباره این مجموعه مدون از آزادی‌ها اختصاص دهید. مطالعه و تحقیق در این باره راهی برای ارج نهادن به تلاش افرادی است که زندگی خود را صرف تحقق این سند به نفع کل بشریت کردند.

آن همچنان فرصتی عالی برای گذراندن اوقات داوطلبانه در سازمان‌هایی چون «عفو بین‌الملل» (Amnesty International) است، سازمانی خیریه که بی‌وقفه برای حمایت و گسترش حقوق بشر تلاش می‌کند. همکاری با چنین سازمان‌هایی به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان یاری خواهد رساند.

بیشتر بخوانید :

اکتبر؛ ماه پیشگیری از سرطان سینه

بی‎نهایت راه مشارکت وجود دارد که می‌تواند به سادگی با یک کمک مالی شروع شود تا به یک تلاش مستمر و هماهنگ برای کمک به زندانیان و نیازمندان سراسر جهان ختم شود.
همه‌ ما از کارهای انجام‌شده توسط این سازمان‌های ارجمند سود می‌بریم و ماه جهانی حقوق بشر فرصتی است تا کمی از حمایت‌هایی که به عنوان یک شهروند در دنیا از آنها بهره‌مند شده‌ایم را جبران کنیم. 

منبع : سایت daysoftheyear