آگاهی بخشی جهانی درباره مشکلات سلامت روان که افراد جوامع با آن‌ها درگیر هستند، روشی مناسب برای ارائه راه‌حلهایی جهت بهبود سلامت روان افراد و جامعه است. هرچه افراد بیشتر در این مورد اطلاعات داشته باشند، می‌توانند برای پیشگیری یا کمک به دیگران، بهتر اقدام کنند. در این مقاله با روز جهانی سلامت روان آشنا شوید.!

تاریخچه روز جهانی بهداشت روان

روز جهانی بهداشت روان در سال 1992 توسط فدراسیون جهانی بهداشت روان (World Federation for Mental Health) تعیین شد. در برخی از کشورهای جهان، این روز، تنها بخشی از هفته‌ی بزرگ آگاهی از بیماری‌های روانی را تشکیل می‌دهد.

مشکلات بهداشت روانی، از موضوعاتی مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی تا اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی را شامل می‌شود. این اختلالات، میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حقیقت، بر اساس آمارهای مشخص، از هر 4 نفر 1 نفر در طول زندگی خود دچار نوعی مشکل روانی می‌شود و بسیاری دیگر نیز با دوستان یا اعضای خانواده خود که تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند، زندگی می‌کنند.

اگرچه سلامت روان بسیار شایع است؛ اما امروزه یکی از مغفول‌ مانده‌ترین شکل‌های سلامتی در جهان است. تقریباً یک میلیارد نفر در حال حاضر با اختلال روانی زندگی می‌کنند و سالانه میلیون‌ها نفر نیز بر اثر آسیب‌هایی که سلامت روانی بر آن‌ها وارد می‌کند، جان خود را از دست می‌دهند. با این وجود، بسیاری از مردم هنوز امکانات لازم برای رسیدگی مناسب به این نوع بیماری‌ها را ندارند.

اهداف روز جهانی بهداشت روان

هدف از روز جهانی بهداشت روانی، افزایش آگاهی درباره مسائل مربوط به سلامت روان، آموزش و تلاش برای از بین بردن احساس بد و برچسب بد است که به این بیماری زده می‌شود. امید است که این کار به نوبه خود، بیماران مبتلا را، به کمک گرفتن و حمایت طلبیدن برای بهبود وضعیت، ترغیب کند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) با حمایت از روز جهانی بهداشت روان موافقت کرده است و آن را فرصتی برای سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حمایت از بهبود سلامت روان جامعه می‌داند. سازمان جهانی بهداشت (WHO) ادعا می کند که کشورها تنها 2 درصد از بودجه سالانه مراقبت‌های بهداشتی خود را صرف سلامت روان می‌کنند و این اصلا کافی نیست.

وقت آن رسیده است که برچسب زدن را کنار گذاشته، برای مبارزه آماده شوید و برای آینده‌ای با ثبات‌تر در مورد سلامت روان این فرصت را غنیمت شمارید. روز جهانی سلامت روان یک روز عالی برای شروع است.!

برای مطالعه :

آشنایی با ماه پیشگیری از خودکشی!

نحوه گرامیداشت روز جهانی بهداشت روان

اطلاع‌رسانی و برقراری ارتباط با دیگران هر دو، برای حفظ یک زندگی سالم از هر نظر، موارد مهمی محسوب می‌شوند. نکات ذکر شده در ادامه مطلب را در نظر بگیرید تا از سلامت روان خوبی برخوردار باشید.

حفظ سلامت روانی خود

البته، هر بیماری روانی قابل پیشگیری نیست، اما برخی از آن‌ها را می‌توان با مراقبت و حمایت مناسب، بهتر مدیریت و یا حتی پیشگیری کرد. افراد اگر فقط کمی از وقت و تلاش خود را برای سلامت روان خود صرف کنند، می‌توانند سلامت روان خود، خانواده، دوستان و جامعه را تضمین کنند.

چند ایده جهت حفظ سلامت روان

این ایده‌ها را برای حفظ سلامت روان امتحان کنید:

1. در مورد احساسات خود صحبت کنید؛

 اگرچه زمان و مکان مشخصی برای این کار وجود دارد، اما صحبت کردن با دیگران می‌تواند به مغز کمک کند تا احساسات و افکار خود را پردازش، و بتواند در زمان کمی آن‌ها را مدیریت کند، درنتیجه این کار می‌تواند به جلوگیری از احساس غرق شدن در ناراحتی‌ها کمک کند.
برای این کار یک دوست مورد اعتماد انتخاب کنید یا از یک متخصص یا مشاور بهداشت روانی کمک بگیرید که به عنوان یک شنونده خوب عمل کند.

2. فعالیت بدنی داشته باشید؛

 در واقع این یک حقیقت است که بدن سالم، ذهن سالم را به ارمغان می‌آورد. فعال بودن با ورزش، تمرین و فعالیت‌ها می‌تواند به ارتقای عزت‌نفس، الگوهای خواب سالم، تمرکز بهتر و به طور کلی بهبود سلامت انسان کمک کند.

3. با دیگران در ارتباط باشید؛

 کسانی که زندگی خود را در اجتماع می‌گذرانند کمتر در معرض خطر انزوا و آسیب سلامت روان خود هستند. باز نگهداشتن خطوط ارتباطی با دوستان و خانواده می‌تواند به تقویت پیوندها و محافظت در برابر مشکلات بهداشت روانی کمک کند. اگر در حال حاضر با این بیماری‌ها درگیر هستید، به جای گوشه‌گیری، با کسانی ارتباط برقرار کنید که می‌توانند از شما حمایت کنند.

4. شرکت در رویداد روز جهانی بهداشت روان؛

رویدادهای مختلفی به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند که به آموزش و پشتیبانی در مورد موضوع سلامت روان کمک می‌کنند. این رویدادها ممکن است از سمینارها و سمپوزیوم‌ها تا راهپیمایی‌ها یا رویدادهای دیگر متغیر باشند. در سال 2020 ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک راهپیمایی 24 ساعته برای سلامت روان ارائه کرد که شامل پخش زنده 24 ساعته با شرکت‌کنندگان از حداقل 19 کشور مختلف در کمپین "حرف دلت را بزن"   (Speak Your Mind) بود.
شرکت کننده های دیگر، دیده‌بان حقوق بشر (Human Rights Watch) و بیماری بین المللی آلزایمر (Alzheimer’s Disease International) بودند. با هریک از این سازمان‌ها یا سایر سازمان‌هایی که ممکن است امسال و یا در سال‌های آینده رویدادهای مربوط به روز جهانی سلامت روان را میزبانی کنند، در تماس باشید.

5. در امور خیریه شرکت کنید؛

رویدادهای بسیاری برای جمع‌آوری کمک‌های مالی در سطح جهانی برگزار می‌شود، چرا برای این که حمایت خود را از این موضوع جدی نشان دهید، به بررسی اینکه رویدادی در نزدیکی شما رخ می‌دهد یا خیر نمی‌پردازید؟ یک جستجوی محلی انجام دهید تا متوجه شوید کدام سازمان‌ها یا خیریه‌ها در جامعه به ارائه پشتیبانی و حمایت می‌پردازند. به مناطقی دورتر بروید و با سازمان‌های ملی یا بین‌المللی که از افراد درگیر با مشکلات مربوط به سلامت روان حمایت می‌کنند و همچنین پیشگیری را ترویج می‌دهند، ارتباط بگیرید.

بیشتر بخوانید :

با روز جهانی صلح سبز آشنا شوید.!

موسسات خیریه اثر بخش در حوزه سلامت روان

مؤسسات خیریه زیر به دلیل اثربخشی خود در حوزه سلامت روان شناخته شده‌اند:

  • ذهن‌های قوی (StrongMinds).

این موسسه خیریه که مخصوص حمایت زنان در آفریقا است، در سال 2013 با هدف کمک به درمان افسردگی از طریق یک روش کم هزینه که به آن روان درمانی گروهی بین فردی می‌گویند، تاسیس شد.

  • انجمن بین‌المللی پیشگیری از خودکشی (IASP).

یکی از سخت‌ترین خطرات مربوط به مسائل بهداشت روانی درمان نشده، احتمال خودکشی است. IASP به پیشگیری از خودکشی اختصاص داده شده است و در عین حال زمینه‌ای برای گفتگو بین کارکنان پزشکی، دانشگاهیان، بازماندگان خودکشی، کارکنان بحران، متخصصان بهداشت روانی و داوطلبان فراهم می‌کند.

  • بنیاد تحقیقات مغز و رفتار (Brain & Behavior Research Foundation).

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از مشکلات سلامت روان، درک بهتر شیوه‌های عملکرد مغز است. این سازمان مستقر در ایالات متحده هزینه‌هایی برای تحقیقات علمی در راستای یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات مربوط به سلامت روان مانند اعتیاد، افسردگی یا اختلال دوقطبی تأمین می‌کند.

منبع: وبسایت daysoftheyear