روز جهانی اهدای عضو، جشن تکریم همه افرادی است که با اهدای خون، مغز، بافت و حتی اعضای بدن خود به نجات جان دیگران کمک کرده‌اند.

برای مطالعه :

آشنایی با روز جهانی اهدای خون

این مناسبت به معنای واقعی کلمه نشان می‌دهد که روح انسانی تا چه حد، حیرت‌انگیز و بخشنده است. این روز خاص، ادای احترام به افراد پرشماری است که برای کمک به نجات جان کسانی که هرگز آنها را ندیده‌اند، اعضای خود را تقدیم کرده‌اند.

چطور می‌توان این مناسبت خاص را جشن گرفت؟

نگران نباشید! این کار بسیار آسان است چون که در واقع مجبور نیستید برای پیدا کردن فردی که به اهدای عضو آن نیاز دارید، بیرون بروید. فقط کافی است با اهدای مقداری خون که اقدامی کاملاً بی‌ درد است، قدم کوچکی در این راه بردارید. با این حال، خون شما می تواند در نجات جان یک نفر مؤثر باشد، زیرا انتقال خون مسئول نجات جان میلیون ها نفر در سال است.

پیدا کردن مراکز اهدای خون کاری نسبتاً ساده است. می‌توانید با یک جستجوی آنلاین آدرس مراکز اهدای خون در منطقه محل سکونت خود را پیدا کنید.

همچنین می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید تا همه اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد. اپلیکیشن‌هایی در دسترس هستند که نه تنها تعداد افراد را در یک زمان به یک گروه خونی خاص نیاز دارند، بلکه نیاز به اندام‌ها، بافت‌ها و مغز را نیز نشان می‌دهند.

هر ایرانی می‌تواند با افزایشِ آگاهیِ خود و دیگران، بالابردن سطح اطلاعات جامعه در زمینهٔ مرگ مغزی و اهدای عضو، گرفتن کارت اهدا و شرکت در طرح سفیران به ترویجِ فرهنگِ اهدای عضو کمک نماید.

نحوه ثبت نام کارت اهدای عضو

همه ایرانیان دارای کد ملی 10 رقمی می‌توانند از طریق سایت اهدای عضو، برای دریافت کارت اهدای عضو اقدام کنند تا هم به صورت آنلاین و آنی کارت خود را دریافت کرده و هم تمایل آنان نسبت به اهدای عضو در دسترس دست اندرکاران این امر در سراسر کشور قرار گیرد.

ثبت نام کارت اهدای عضو

اطلاعات داوطلبان دریافت کارت بلافاصله وارد سامانه کشوری کارت اهدای عضو شده و در آن ذخیره می‌گردد. لازم به ذکر است این سامانه از طریق کلیه بیمارستان‌های کشور قابل دسترسی بوده و امکان جستجوی نام افراد مرگ مغزی بستری در این بیمارستان‌ها وجود دارد. 

روز جهانی اهدا عضو، اطلاع رسانی درباره از خودگذشتگی و دادن اعضا برای نجات جان دیگران است. این جشنی است برای همه چیزهای بزرگ در مورد بشریت که همه ما باید آن را جشن بگیریم.

منبع : وبسایت daysoftheyear